Сміян ударив по струнах кобзи, і срібний передзвін сповнив святковий зал, а за ним почулися урочисті слова:
Див Мороз ударив понад краєм
У холодний кришталевий дзвін,
Леґіони зимові збирає
У веселі хороводи він.
І могутні ринулись стихії
На простори неба і землі,
Заспівали пісню сніговії,
Закружляли танець у імлі…
А потім зненацька веселий, вихровий, динамічний приспів, що змушує притупувати на місці, закликає до полум’яного танцю:
Туп-туп! Веселіш
Під хорали завірюхи!
Сипле а неба білий ківш
Мерехтливу потеруху!
Гей, гей, потанцюй
Під цимбали заметілі,
На морозі не сумуй,
Запали вогонь у тілі…
І знову парадоксальні, несподівані слова, дивні для володаря зими:
Я укрию ніжним покривалом
У землиці зораній зерно,
Під акорди дивного хоралу
Хай рости готується воно…
Вдячні оплески вітали пісню, потім Мороза-дива підхопили під руки дівчатка-сніжинки, закружляли з ним у танці.
Оленка дивилася на всі ті веселощі, ніби спостерігала дивне об’ємне кіно. Заплющивши очі, прослухала пісню діда Василя. Туга танула в глибині серця, в свідомості розквітав святковий настрій. Оленчине обличчя прояснилося, темп танцю почав хвилювати її. Десь з коридору неждано з’явився Сергій, схилився через плече, прошепотів:
— Потанцюємо?
Оленчині вуста відкрилися, блиснули усміхом перламутрові зуби. Вона тріпнула косою, провела долонею по очах, ніби знімаючи павутину суму. Сергій радісно підхопив її, і вони приєдналися до виру танцюючих.
Чудова мелодія новорічного вальсу — в ній надії на прийдешнє, радість минулого, бажання здійсненої любові. У кожного своє. А що для неї.
Сергій веде її серед пружного кола, закоханим поглядом дивиться в очі. Він любить її, Оленка давно знає про це. Але що, що вона може йому сказати, що пообіцяти?
Він чесний, щирий, хороший, він уже понад двадцять літ обожнює її, ще від того дня, коли вони сиділи поруч за весільним столом, коли він по-дружньому заздрив своєму товаришеві Миколі. Але й досі Сергій не може зрозуміти Оленки, не збагне її вірності незримому, тому, до якого не можна торкнутися. Як пояснити, як показати серце? Це неможливо. Серце друга треба бачити очима серця.
Сергій торкається стану Оленки, ніби до найціннішого скарбу. Вона плине, плине над підлогою, заплющивши очі, і їй здається, що вони вже не в школі, а десь у небесних просторах, довкола — зірки, сніжинки спадають згори, вкривають землю, плечі, волосся, тануть на віях.
— Хороше, Оленонько? — шепоче Сергій.
— Так, — відповідає вона одними іскрами з-під вій.
Оленка дивиться вгору, на ялинку, на розмаїті ліхтарики. Все те зливається в барвисту суцільну смугу, що рікою оточує їх, сповиває в мерехтливу спіраль. Як приємно плисти на хвилях цієї ріки, на хвилях музики й забуття…
Та що це?
Усмішка тане на обличчі Оленки. Холодом проймає серце. Вона не зводить погляду з червоної зірки, що вінчає ялинку. Зірка то розпливається, то знову набирає реальних обрисів. Та це вже не ялинка, а щось інше. З сяючого хаосу вимальовується обеліск, а на ньому червона зірка. Знову ялинка… Знову обеліск… І на червонуватому граніті чіткий напис:
Очі в Оленки — немов скляні. Вона танцює, не усвідомлюючи, де вона, що з нею. Перед нею лише одне — обеліск і зірка над ним. Застогнала, похитнулася, схопилася рукою за груди. Сергій підхопив її, непомітно вивів із танцю, вивів у коридор.
— Що з тобою?
— Нічого… Нічого, Сергію… Паморочиться в голові.
Дивиться, дивиться Сергій у глибину її душі, все розуміє, все бачить, і хвиля співстраждання заливає його серце, хлюпає через край.
Розійшлися діти. Замовкла музика. В залі тиша.
Чується голос:
— Друзі, запрошуємо до столу. Зустрінемо Новий рік.
Столики невеликі. На них пироги, цукерки. З динаміка пролунав переспів курантів. А потім — удари годинника.
Сергій сидів поряд Оленки. Вона підняла погляд на нього, зітхнула. Дивилася в обличчя Сергія, думала з ніжністю, щирістю, з ласкою: «Ти вірний, ти щирий, мій друже! Ти гарний і мужній. Чому, навіщо так довго затримуєшся біля мене? Навіщо двадцять років чекаєш? Може, доля твоя десь недалеко, поруч, а ти захопився ілюзією і втрачаєш ту, свою долю…»
Сергій торкнувся Оленчиного плеча:
— З Новим роком, Оленонько, — щиро всміхнувся він. — З новим щастям…
— Щастям, — прошепотіла Оленка. — Щастям…
Очі її затуманилися, вона встала й швидко пішла до дверей. Ніхто в гомоні веселощів не звернув на те уваги. Сергій кинувся за нею. Схопив у коридорі своє та її пальта, догнав її надворі, між засніжених дерев. Накинув пальто на худенькі плечі. Вона мовчала, йшла, ніби поспішала кудись. На небі сяяв повний місяць, навколо нього сріблилися гігантські кола. Іскрився іней на деревах, рипів сніг під ногами.
Що з ними діється, куди вони йдуть?
Сергій обігнав Оленку, схопив за руки, зупинив. Вона підняла обличчя, хмаринка пари з її вуст торкнулася його щоки. Чорні провалля очей завмерли.
— Чого тобі, Сергію?
— Оленко, так не можна. Не можна… Ти мучиш себе, ти мучиш інших, мене… Доки можна жити химеричним життям? Доки? Ми — людський рід. Ми клітини землі. Зникає одна, виникає інша. Ті, що вмерли, не бажають нашого суму. Невже не ясно тобі?
— А любов? — прошепотіла Оленка.
— Їхня любов лишається тут, на землі. Любов з живими. Вона не вмирає. Вона не в могилі.